Jak se starat o nově založené akvárium

Jak postupovat v prvních týdnech od založení akvária



Rovnováha
Pro zdravý chod přírodního akvária, je nezbytné jej dostat do rovnováhy, což je výzva, která dlouhodobě provází každého akvaristu, ale o to je důležitější, jedná-li se o nově založenou nádrž. Dochází zde k mnoha procesům a k celkové stabilizaci celého ekosystému. Ve filtraci se začínají osidlovat nitrifikační bakterie, rostlinky přechází z emerzní formy na submerzní a postupně začínají přijímat živiny. V této fázi je vše velmi citlivé a je zapotřebí zvýšené péče a pozorování, aby se Vám dostalo žádaných výsledků a Vaše akvárium začalo krásně prosperovat a bylo bez řasy.
 
Jak dlouho svíti?
První 2 týdny je vhodné svítit pouze 6 hodin denně. Je to z toho důvodu, že akvarijní rostlinky jsou v této fázi velmi citlivé a nemají, takový potenciál pro přijímání živin a provádění fotosyntézy. Naopak by z dlouhé doby svícení mohla profitovat právě řasa.
Poté max 8-10 hodin během dne.
Kdy začít hnojit?
Po dvou týdnech od založení už můžete na rostlinkách zpozorovat, že rostlinky lehce povyrostly. Jedná se o dobré znamení, že se rostlinky úspěšně zakořenili v akváriu a pro nás je to první impuls k tomu, abychom rostlinkám začali dávkovat hnojiva do akvária. Objem rostlin v akváriu ale ještě není takový, abychom mohli začít aplikovat plnou dávku, proto je zapotřebí začít na polovičních dávkách a v průběhu 1-2 týdnů se dopracovat na plné dávkování hnojiv.
Kdy přidat první živočichy?
Živočichy můžeme do akvária přidat prakticky okamžitě má-li voda vhodné pH, teplotu a neobsahuje-li nějaké toxické látky jako je např. Chlór nebo dusitany NO2. Přesto je ale vhodné být trpělivý a počkat si než se nám správně zaběhne filtrace a zakoření akvarijní rostlinky. Proto je vhodné s rybičkami nebo jinými choulostivými živočichy vyčkat alespoň 14 dnů než se ekosystém stabilizuje.

Na druhou stranu je rozumné redukovat růst řasy hned od samého založení, jelikož i při pořízení rostlin si můžeme zavléct nějakou řasu do akvária. Proto se do nově založených akvárií, už v prvním týdnu přidávají živočichové, kteří se řasou živí a redukují její růst od samého počátku.
Jak často měnit vodu?
Ať založíte jakékoliv akvárium s jakýmkoliv substrátem, tak výměny vody jsou klíčové pro správný start a úspěšné založení. Jedná se o nejefektivnější prevenci vůči řase.  Je důležité si uvědomit, že tyto výměny vody děláme hlavně z toho důvodu, abychom odstranili nadbytečné živiny, spóry řas a případný zákal, který např. pustí kořeny, aby od samého začátku akvárium vypadalo podle našich představ.

Samozřejmě jsou zde na místě i obavy z toho, že narušíte rovnováhu v akváriu, kterou se zde snažíte vytvořit. Pro nitrifikační bakterie jsou výměny vody vždycky šok a právě proto je v prvních třech týdnech do akvária extra doplňujeme ve formě přípravků, lidově zvaných „startovací bakterie“.
  


Náš doporučený postup pro úspěšný start:
 
1 týden
Akvárium je nově založené a začne se uvolňovat zákal z kořenů, rozpouští se listy rostlin (typické pro rostlinky rodu Cryptocoryne) nebo se objeví podobné komplikace, je nutné včas reagovat a případné komplikace odstraňovat při výměnách vody.

2 - 3 x výměna ½ vody a následná aplikace startovacích bakterií.
Na konci týdne přidejte první živočichy, kteří se živí řasou.

2 týden
Akvárium je stále velmi citlivé a můžou Vás provázet podobné komplikace, tak jako v prvním týdnu, na druhou stranu na konci tohoto týdne můžete zpozorovat, že rostlinky lehce poporostly, což znamená, že je na čase pomalu přistoupit k hnojení.

2-3 x výměna ½-1/3 vody.
Na konci týdne začněte aplikovat hnojiva v polovičních dávkách.

3 týden
Akvárium už se začíná velmi dobře stabilizovat a rostlinky začínají rychle růst, na druhou stranu se v tomto týdnu většinou objevuje i první řasa a případné nedostatky živin, tak je zapotřebí reagovat, řasu odstraňovat a živiny průběžně doplňovat.

Výměna ½ vody.
Aplikujte hnojiva v poloviční až plné dávce podle množství rostlin a jejich růstu.

6 týden
Hnědé řasy ve většině případů odezní a začnou se objevovat zelené řasy. Pokud se tyto řasy začnou vyskytovat znamená to, že je potřeba si hrát s dalšími detaily. Vychytat správnou délku a intenzitu svícení, dávkování CO2, hnojiva a podobně. 

Výměna 1/2 vody.
Aplikujte hnojiva v plných dávkách, pokud je potřeba prove%dte i prostřih rostlin.

10 týden
Akvárium by už v této fázy mělo být velmi dobře zaběhnuté, a je zapotřebí se mu nadále věnovat, abyste jej udrželi hezky čisté a bez řasy. Musíte tedy pokračovat v pravidelných výměnách vody, prostřihu a hnojení.
 


Dlouhodobá údržba
Pro zdravý chod akvária jsou pravidelné údržby naprosto klíčové, jsou velmi podobné, nikoliv tak intenzivním jako v prvních třech týdnech. Přesto doporučujeme si udělat rutinu a věnovat minimálně hodinu týdně akváriu. Při které odstraníte kaly a nečistoty z akvária, vyměníte část vody cca. 1/3 -1/2 a doplníte hnojiva pro akvarijní rostliny.  Budete-li následovně postupovat, dostane se Vám i žádaných výsledků a můžete se těšit ze zdařilého růstu rostlin a dokonalého prostředí, které jste vytvořili pro Vaše rybičky.

Článek a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.


Související produkty