Jak vybírat ryby do akvária

Nědělejte z akvária rybí polévku a dosáhněte přirozeného vzhledu nádrže.



Kolik ryb můžeme dát do akvária?
Častá otázka na kterou je zapotřebí si stanovit jednoduché pravidlo. Především z důvodu, že každá ryba se dorůstá jiné velikosti a tak se nedá množství stanovit konkrétním číslem. Ze zkušenosti doporučujeme počítat s 1cm ryby na 1l vody v akváriu. Počítejte, ale rozměr ryby v dospělosti a při nákupu se vždy dobře informujte jaké velikosti se ryby dorůstají, abyste pak nebyli překvapení.

Příklad: 200l akvárium
Ryby: 25 Teter Červenoústých (dospělá velikost 4 cm) = 100cm
Krevetky: 20 Krevetek Japonik (3cm), 30-60 Krevetek Red Cherry 0,5 cm = 90cm
Šneci: 20 Šneků Clithon Sp. 0,5 cm =10cm
Celkový součet odpovídá 200 cm na 200l akvárium.
 
Tip: Pro limitování růstu řasy doporučujeme vyhradit polovinu akvária pro živočichy, kteří se živí řasou. Vyhnete se, tak především řase na dekoracích a dosáhnete čitčího vzhledu.


Jak vybrat ryby, aby se vzájemně snesli a neškodili ostatním obyvatelům akvária?
Proto abychom mohli kombinovat více ryb v akváriu je zapotřebí myslet na jejich nároky a vzájemnou snášenlivost. Nezapomeňte ale myslet i na jejich chování a v jaké části akvária se daný druh drží.

Nároky:
Berte v potaz, že ryby pochází z různých biotopů a každá rybka chce trochu jiné podmínky. Některé ryby potřebují četné množství úkrytů, určitý objem nádrže, pH, teplotu a podobně. Snažte se tedy tyto nároky zohlednit, při výběru abyste rybkám nastavili v akváriu optimální podmínky a vyhnuli se problémům.

Snášenlivost: 
Pro snášenlivost si opět můžeme určit jednoduché až absurdní pravidlo. Rybky jsou věčně hladové a jestli se jim něco vejde do úst, tak se to pokusí zkonzumovat. Proto doporučujeme kombinovat v akváriu živočichy podobných velikostí, aby nedocházelo k tomu, že se rybičky pustí např, do krevetek nebo menších rybiček. Pozor, ale na některé agresivnější rybky, které okusují ploutve. Ty je pak lepší chovat samostatně bez větších ryb. 

Chování:
Při výběru je důležité se zaměřit i na chování ryb, především na to v jaké části nádrže plavou, jakou potřebují potravu a jakým způsobem v akváriu tráví čas. Některé ryby se drží ve spodní části nádrže, kde ryjou a hledají potravu jiné pak formují hejna nebo se drží u hladiny, kde se pravidelně nadechují.

Jak vybrat ryby, tak aby v akváriu vypadali přirozeně?
Pokud chcete, aby Vaše akvárium vypadalo přirozeně a budilo atraktivní přírodní dojem je důležité se zaměřit na to zda chcete, aby ryby kontrastovali s ostatníma dekoracema a rostlinama nebo splývali, tak jak už tomu v jejich biotopech většinou bývá. 
 
Tvar ryby: 
Tvar ryby je vhodné vybírat podle toho jaký chceme dojem z akvária, pokud chceme zvýraznít délku je vhodné volit podlouhlé hejnové rybky. Pokud míříme na zvýraznění velikosti tak vybíráme větší ryby jako jsou např. Čichavci, Skaláry nebo Terčovci. (Myslete, ale na jejich nároky a snášenlivost.)

Zbarvení:
Někdy míříme na přírodní dojem a chceme, aby rybky s akváriem splývali a vyzývali tím, tak k bližššímu náhledu do akvária. Jindy zase potřebujeme do akvária doplnit kontrast a přidat např. červené rybky do hustě zarostlé nádrže plné svěží zelené barvy. Je velmi vhodné se i na tohle zaměřit při plánování nového akvária, abyste dosáhlí žádaného výsledku.

Hejnové ryby:
V jednoduchosti je krása a hejnové rybky padnou do obliby každému akvaristovi. Tyto ryby při hojném počtu nevyžadují ani velké množství úkrytů jelikož se cítí bezpečně ve skupině a užívají si tak volného prostoru v akváriu.

Dominantní ryby:
Při výběru dominantních ryb je zapotřebí zohledňovat jejich snášenlivost s ostatníma živočichama, jelikož se jedná o větší ryby. Zde se pak opravdu zaměřte zda chcete umocnit velikost nádrže, délku, nebo aby ryba kontrastovala s hejnem a celkovým vzhledem akvária, jelikož tyto ryby vyniknou i při oddáleném pohledu do nádrže. Pro přirozenější dojem vždy doporučujeme lichý počet větších ryb.
 
Je možné chovat rybičky v nanoakváriu?
Ano můžete, ale pouze vybrané druhy drobných ryb. Většina ryb potřebuje pro chov minimálně 60l a v malých nádržích jsou vystavené velkému stresu. Osobně pro nano akvária spíše preferujeme bezobratlé živočichy, jako jsou krevetky, ale je tu i několik různých ryb. Rybky, které se nám v těchto nádržích nejlépe osvědčili jsou Dania perlové, Razborky bornejské nebo Krunýřovci jednopruhý.

Článek a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.

Pro vytvoření dokonalého prostředí v našich výstavních nádržích požíváme tyto přípravky:


Související produkty