Jak vybrat akvarijní filtraci

Víte jak akvarijní filtrace funguje? Poradíme a ukážeme, jak si vybrat.



Jak funguje filtrace v akváriu
Akvarijní filtrace není vysavač na rybí výkali, ale slouží k tomu, aby z akvária odbourávala toxické látky, které způsobují řasu a ohrožují živočichy v akváriu. 
 
Princip akvarijní filtrace: 
 
 
NH3 (Čpavek / Amoniak) - Čpavek se dostává do akvária rozkladem organických nečistot (zbytky rostlin, zbytky krmiva) v případě, že jsou koncentrace čpavku vysoké dochází k prudkému růstu zelených řas.

NO2 (Dusitany) - Dusitany nezpůsobují řasu, ale jsou-li koncentrace dusitanů zvýšené, jsou v ohrožení obyvatelé akvária. Koncentrace této látky by ve Vašem akváriu měla vždy být, co nejblíže 0, příčinou je nedostatečný výkon a kapacita akvarijní filtrace.

NO3 (Dusičnany) - Dusičnany jsou klíčovou makroživinou, pro akvarijní rostliny, která je v akváriu spotřebovávána ve velkém množství. V případě silně zarostlých akvárií, je zapotřebí dusičnany i do akvária doplňovat, pokud, ale koncentrace budou příliš vysoké, zužitkuje tuto cenou živinu ke svému růstu řasa. 

O2 (kyslík) - Dobré prokysličení vody je nezbytné pro akvarijní živočichy, ale také pro filtrační bakterie, které bez kyslíku nedokážou zpracovávat organické nečistoty a udržovat akvárium v čistotě.
 


Pokud se v akváriu něco rozkládá, tak to uvolňuje čpavek a dusitany, filtrační nebo nitrifikačni bakterie tyto látky zpracovávají a přemějuji je na dusičnany, které slouží jako výživa rostlin. Držte se výše uvedenýho schématu a nastavte v akváriu dokonalou rovnováhu. 

Filtrační náplně
Každá filtrace by měla mít 2-3 stupně čištění vody
 
1. Mechanické čištění
Jakmile voda vstupuje do filtru, měl by tento stupeň zastavit hrubé mečistoty, aby pronikali dále filtrací a znehodnocovali další filtrační media. Před výtokem z filtrace, je ale vhodné mít umístěný jemný molitan, který brání cirkulaci jemnějším nečistotám.

Tyto media byste měli důkladně propírat a měnit, aby nedocházelo k znehodnocení dalších medií

 

 
2. Biologické
Biologická filtrace je ta nejduležitější část, měla by se skládat z porézních hmot, jelikož zde se dokáží množit nitrifikační bakterie, které odbourávají škodlivé látky udržují akvárium v rovnováze a brání problémům jako je nálevník nabo zelená voda.

Tyto porézní hmoty byste měli propírat výhradně ve vodě kterou odeberete z akvária, aby nedošlo k úhynu cenných bakterií.
   
3. Chemické
V tomto stupni filtrace dochází k úpravě parametrů vody. Není nutný, aby tato filtrace byla přítomná v každým akváriu, ale v naší nabídce naleznete media jako je např. SEACHEM PURIGEN, který výborně eliminuje veškerý zákaly nebo Aktivní uhlí, které na sebe váže např. Zbytky léčiv nebo přípravků, proti řase.

Tyto media byste neměli pravidelně propírat ale měnit podle doporučení výrobce.


Typy akvarijní filtrace:

 
Vnitřní filtrace

Výhody:

+ Veškerá technologie je v akváriu
+ Snadná instalace a obsluha
+ Levnější vhodný především pro menší nádrže

Nevýhody:
- Menší objem pro bakterie
- Zabírá prostor uvnitř akvária
- Častější čištění 1 za měsíc
- Dražší na dlouhodobý provoz, častější výměna filtračních náplní.
 
   
Externí filtr

Výhody:

+ Větší objem pro nitrifikační bakterie
+ Nezabírá místo v akváriu
+ Není zapotřebí čistit v takových intervalech
+ Vhodný pro malá i velká akvária
+ Dostupné i s vestavěnýma topítkama
+ Možnost rozšíření systému o UV lampu, atomizér

Nevýhody:
- Pořizovací cena
- Při chybné instalaci hrozí únik vody
   
Skimery / Hladinový sběrače
Mezi filtry bychom měli zařadil i skimery, které udržují hladinu vody v čistotě a umožňují tak, aby toxické plyny unikali z akvária a voda byla dostatečně prokysličená.
 

Podle čeho filtr vybírat?
Objem filtru - čím víc objemu vyhradíte biologickým mediím, tím líp bude akvárium zpracovávat toxické látky, prodloužíte interval pravidelnýho čištění a dosáhnete křišťálově čisté vody.
   
Průtok filtru - Doporučujeme vybírat podle této tabulky:
 
Objem akvária:    Minimální průtok:    
Do 60 l  5x - 10x za hodinu 
Do 200 l  3x - 4x za hodinu 
Od 400 l  2x- 3x za hodinu 
* Objem akvária / hodina 
Příklad: 200l akvárium = doporučený minimální průtok filtrace 600 - 800l / h 
   
Předností / vybavení - integrovaný topítko, předfiltrační jednotka, odvzdušnovací pumpa a podobně.
Výrobce, záruční pozáručni servis a dostupnost náhradních dílů
   

 
Výrobce - Filtry a další technické vybavení akvária doporučujeme kupovat výhradně u ověřených výrobců a dodavatelů z důvodu dostupnosti náhradních dílů a zákaznického servisu. U výrobců Eheim a Oase Vám dokážeme nabídnout, rychlé řešení reklamací a profesionální záruční a pozáruční servis. 
 
 

Filtrační bakterie a vločkovače
 
EasyStart - se skládá z unikátní kombinace velmi efektivních bakteriálních kultur. Tyto bakterie pomáhají nastartovat nový filtrační systém. Případně bakterie můžete užívat i při problémech se zelenou vodou, nálevníkem nebo příliš vysokou hladinou dusitanů v akváriu. 
   
FilterMedium - je nejuniverzálnější přípravek pro úpravy vody na akvarijním trhu. Doporučujeme tento připravek užívat po pravidelný údržbě akvária. Účině vyřešíte širokou škálu problému se zákaly nebo řasou. Jedná se o 100% přírodní produkt takže je více než bezpečný pro živočichy v akváriu. 


Časté dotazy: 

V jakých případech se filtr vypíná?
Filtr by měl běžet 24/7 aby byla prokysličená voda a nitrifikační bakterie, které zodpovídají za čištění. Pokud je filtr mimo provoz tyto bakterie umírají a po delší době jsou ohrožený i obyvatelé akvária. Filtr doporučujeme vypínat pouze v případě údržby akvária, filtrace, nebo krmení.

Jak často by měla probíhat údržba filtrace?
Vnitřní filtry doporučujeme čistit minimálně 1 za měsíc. Filtry vnější je vhodné čistit každé 2-4 měsíce, podle typu akvária a jejich zanešení.

Je zapotřebí s filtry dělat něco jiného než čistit od kalu?
Vnitřní filtry stačí pravidelně čistit u filtrů externích doporučujeme i pravidelnou aplikaci vazelíny nebo silikonovýho spreje, abyste prodloužili životnost těsnění a nemohlo dojít k potopě. 



Blog a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl. 

 

Související produkty