Jak vyčistit externí filtr

Zjistěte proč a jakým způsobem se čistí vnější filtr.


Proč musíme filtr čistit?

Externí filtr má oproti vnitřnímu mnoho výhod, větší objem pro užitečné bakterie, neruší v akváriu a dají se na něj připojit další komponenty. Základní funkce filtrace je čistit vodu, díky biologickým mediím, ve kterých se osidlují nitrifikační bakterie. Tyto bakterie přeměňují čpavek (NH4), který vzniká při rozkladu na dusitany (NO2) a následně na dusičnany (NO3), které pak slouží jako hnojivo pro akvarijní rostliny. To ale neznamená, že ve filtru by se měli hromadit organické zbytky, aby v akváriu byl dostatek dusičnanů pro akvarijní rostliny, naopak by to zapříčinilo, že by filtr nestíhal, čpavek by se hromadil v akváriu a nastaly by problémy s řasou. Z tohoto důvodu je nezbytné čistit pravidelně filtr, aby se nečistoty nehromadili a neškodili akváriu. Dalším důležitým aspaktem je také průtok, který se snižuje je-li filtr zanešený nebo jsou-li hadice zarostlé řasou.
 

Jak často?

S čištěním by se to nemělo přehánět, údržba filtru je velmi invazní zásah do ekosystému akvária. Vždy při tomto procesu dojde k úhynu nějakého množství užitečných bakterií, proto bychom to s čištěním neměli přehánět a údržbu provádět zhruba každé 2-3 měsíce. Případně po údržbě můžeme přidat startovací bakterie.
 

Jak na to?

Zde je náš doporučený postup, můžete si jej přizpůsobit dle svých potřeb a možností, vždy je ale nezbytné odstraňovat nečistoty a s filtrem náležitě zacházet.

  1. Rozeberte sání a výtok externího filtru a dejte si je stranou k vyčištění.
  2.  Vypněte filtr a odpojte jej od hadic a vyndejte ze skříňky
  3. Odpusťte si pár kyblíků vody z akvária a připravte si je na proprání medií.
  4. Otevřete filtr a veškerá media si dejte do kyblíků. (tip: do jednotlivých kyblíků sypte různá media, ať se Vám nezamíchají.)
  5. Vyměňte bílou vatu. (Vata se nedá proprat a výkaly se v ní slepují.)
  6. Properte media ve vodě, kterou jste odsáli z akvária. (Při této práci nemusíte být příliš pečlivý.)
  7. Dejte media zpátky do filtračních košů a sestavte filtr.
  8. Protáhněte hadice kartáčem. Můžete si je odnést do koupelny nebo je vyčistit přes instalační sety, či hadicový adaptér. (Pozor, aby voda nebylo ve spádu, až adaptér otevřete.)
  9. Důkladně očistěte sání a výtokovou rampu/trubici. Tyto komponenty jsou v akváriu a je vhodné, aby byli čisté a bez řasy.
  10. Nainstalujte sání, výtok, hadice a filtr na příslušná místa a uveďte filtraci do provozu.

Po dokončení údržby se Vám často stane, že filtr prskne část zákalu zpět do akvária. Jediný způsob jak tomu zabránit je první vodu pustit jinam než do akvária případně zákal následně odstranit buď výměnou vody, nebo nasazením kuchyňského ubrousku na sání filtru.
 

Shrnutí:

Filtr je srdcem celého akvária a ručí za čistotu vody, je nezbytné pro správnou funkci jej pravidelně čistit, aby se zde nehromadili nečistoty. Pamatujte, že filtr čistí vodu díky bakteriím nikoliv tím, že vysává zákal z akvária. Je tedy rozumné o filtr náležitě pečovat a zhruba každé 2-3 měsíce media proprat a odstranit nečistoty. Případně očistit hadice, aby se odstranili další nečistoty a nesnižoval průtok.

Článek a video pro Vás vypracoval Tomáš Stöckl.



Související produkty